Как да почистим възглавниците за градински мебели?
Тапицерия, възглавници за сядане, възглавнички. И вие ли не можете без тях? Нищо чудно. Ако искате да седите удобно те са незаменими. Затова повечето от нас предпочитат тапицирани мебели не само в интериора на столовата, но и вън на тераса. Не бива обаче да забравяме, че тапицерията изисква щателни и специфични грижи. Единствено така ще запази първоначалния си вид, форма, цвят и качество на материала.

При грижлива поддръжка възглавниците за столове могат да издържат и няколко години. Знаете ли как да почистите правилно възглавниците за столове и градински мебели? Какво представлява импрегнирането на текстил? Или защо е толкова важна грижата за градинските възглавници за сядане преди и след сезона? Настанете се удобно и четете нататък. С нашите съвети вече нито едно петно няма да ви се изплъзне!
Най-добрата профилактика е редовната поддръжка.
Всеки иска да си има у дома чисто нови възглавници. Тайната е редовната грижа. И най-модерният материал изисква редовно почистване, пране и прахосмучене. Тапицираните градински мебели изискват още повече грижи. Освен рутинната поддръжка трябва да ги пазите и от дъжда. Намокрянето на на възглавницата отвътре може да бъде доведе до поява на мухъл по материала.
Малко по-лесна е поддръжката на възглавниците за столовете в кухнята или столовата. Там няма опасност от мухъл, но пък по-често ще се борите с петна. Ще си спестите много работа, ако си купите възглавници със сваляемакалъфка. Прането на възглавниците за сядане е много по-лесно, отколкото търкането на всяко петно на ръка. Просто сваляте замърсената калъфка и я изпирате на препоръчваната температура. Тя е обикновено около 30 °C, за да се предотврати увреждането на цветовете или формата на калъфката.
Не отлагайте отстраняването на петната!
Има няколко начинада почистим възглавниците за столове и градински мебели. Методите за чистене и поддръжка за различните материали са различни. Във всеки случай обаче е от съществена важност новите петна и замърсявания да се отстранят навреме. Никога не оставяйте петното да засъхне на тапицерията, може никога повече да не успеете да се отървете напълно от него. Особено ако имате стол, който е изцяло тапициран, би било много жалко. В такива случаи чудесен помощник са препаратите за отстраняване на петна от текстил с незабавен ефект. Желателно е да имате под ръка също прахосмукачка, с чиято помощ лесно ще се отървете от праха и мръсотията, натрупани във влакната на тъканта.
С мазните петна от храна успешно ще се преборите с помощта на сода бикарбонат. Просто посипете замърсеното място с неяи оставете да действа няколко минути. След това изплакнете обилно содата с хладка вода. Този трик обаче е по-скоро нещо като спешна помощ и обикновено не може да замести специалните почистващи препарати. В идеалния случай калъфката за възглавницата за сядане може да се изпере и в пералнята.
Възглавниците за сядане за градински столове и мебели често се шият от дралон или тефлонови тъкани, които са много по-лесни за поддръжка. За почистване на тези материали можете да използвате също средства за почистване на класически автомобилни седалки. Повърхността на тапицерията ще бъде като нова и ще бъде по-устойчива срещу натрупване на прах.
Чудото, наречено импрегнация
Непрекъснато се борите с мръсните и избледнели възглавници за сядане? Пробвайте да ги импрегнирате. Импрегнирането на възглавниците за сядане ще ви спести много усилия, когато ги чистите. Третираната по този начин тапицерия устоява на вода, влага и естествено на мръсотия и прах. Импрегнацията ще ви свърши работа също, ако се чудите как да изчистите възглавниците за градински мебели преди и след летния сезон.
Добре е на есен,преди прибиране да ги почистите от по-сериозните замърсявания, евентуално да ги изперете в пералнята и добре да ги почистите с прахосмукачката. Финалното импрегниране на тапицерията ще я предпази от наслагването на прах през зимата. Ако искате да си спестите работа и да избегнете повторното пролетно почистване, опаковайте почистените и импрегнирани възглавници за сядане в найлонови торби и ги съхранявайте на сухо място. Така на пролет ще бъде достатъчно отново да ги почистите с прахосмукачка и да ги импрегнирате. Знаете ли защо е необходимо това? Импрегнацията предпазва тъканта от цветния прашец, който на пролет е навсякъде.
Какво ще кажете? Знаете ли вече как да почистите възглавниците за столове и градинските мебели? Споделете с нас дали нашите съвети са ви били от полза или ни разкрийте някои от триковете, които вие използвате!
Все още няма коментари за тази статия.